Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to są haluksy, mamo?

2016-09-26
Co to są haluksy, mamo?

Co to są haluksy, mamo?

Nastoletnie dziewczęta i kobiety, które świadomie zakrywają swoje stopy, dobierając pod tym kątem odpowiednie obuwie, nie zawsze to, które im się najbardziej podoba, mają ku temu dobry powód: bolący guz. Jeśli usłyszysz od swojej córki pytanie: Co to jest za guz na stopie,który mnie tak uwiera? Lub sama go doświadczysz, będzie to najlepszy moment, aby dowiedzieć się od czego jest lekarz podiatra (to nie ten sam co pediatra). Taki bolący guz może prowadzić do wielu innych problemów stóp, im wcześniej zaczniemy mu przeciwdziałać tym łatwiej będzie go zwalczyć i przywrócić stopom estetyczny wygląd.
Co to jest Zespół Cieśni Kanału Nadgarstka według lekarzy?

A co to są haluksy? Dlaczego kobiety powinny być tego świadome i jak można je leczyć?

Haluksy to oficjalna nazwa palucha koślawego w języku potocznym. Słowo ?palucha? odnosi się do dużego palca stopy. Bolący guz występuje wtedy, gdy duży palec nie jest ustawiony równolegle do pozostałych palców, oraz gdy duży palec nie tworzy linii prostej z stawem śródstopno-paliczkowym i kośćmi śródstopia. Bolący guz wytworzy się gdy duży palec zacznie odchylać się w kierunku pozostałych palców. Mogą tu wystąpić deformacje stawu śródstopno-paliczkowego gdy to odchylanie będzie się pogłębiać.
Takie przemieszczenie się dużego palca znajduje odzwierciedlenie w terminie ?koślawy?, oznacza to, że coś jest nie symetryczne względem całości. Jeśli duży palec będzie się odchylał w przeciwnym kierunku do pozostałych palców, wtedy nazywamy to szpotawym palcem i w tym przypadku bolący guz nie występuje.

Co to jest bolący guz ? haluks?

Odpowiedź na to pytanie zna najlepiej ten co go doświadczył. Jest to guz na wewnętrznej części stopy, w miejscu gdzie duży palec łączy się ze stopom, czyli na stawie śródstopno-paliczkowym. Taki guz z czasem staje się coraz bardziej kłopotliwy, ponieważ skóra w tym miejscu staje się zaczerwieniona i opuchnięta, zaczynamy odczuwać coraz większy ból z tym związany, buty uwierają w tym miejscu.

Haluksy mogą występować w jednej stopie lub w obu jednocześnie. W skrajnych przypadkach wymagają one leczenia chirurgicznego. To może wydawać się zaskakujące, ale mniej niż 2% populacji ma genetyczne skłonności do występowania tego schorzenia. Lekarze twierdzą, że głównym czynnikiem zewnętrznym jaki ma wpływ na występowanie haluksów to niewygodne buty, obcisłe i spiczaste. W tym przypadku najcięższym grzechem jest spędzanie dużej części dnia w szpilkach. Ale nie tylko kobiet dotyka ten problem, również mężczyźni noszący ciasne, spiczaste pantofle lub kowbojki, gdzie palce są ściśnięte i nie mają swobody ruchu.
Bolący guz może być również związany z rożnymi chorobami, takimi jak porażenie mózgowe, zespół Downa, zespół Ehler-Danlosa, stwardnienie rozsiane i inne formy zapalenia stawów. Może on być również efektem dziedziczenia.
Dobra wiadomość jest taka, że nikt nigdy nie umarł na haluksy. Istnieją sposoby leczenia i profilaktyka, która jest dość skuteczna.

Jeśli doszło już do powstania haluksów, należy w pierwszej konieczności zmienić obuwie, zrezygnować z butów z ciasnym czubkiem, oraz zaopatrzyć się w akcesoria obuwnicze korygujące ustawienie dużego palca stopy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, których stosowanie pomaga zlikwidować dokuczający guz bez ingerencji chirurga. Poczynając od nakładek żelowych, miękkich separatorów palców, które powodują odchylanie palucha do właściwego położenia. Są to przedmioty, które nie przeszkadzają w bucie podczas chodzenia. Najlepiej posypać palca talkiem lub pudrem dla niemowląt, nałożyć separator na palec i na to naciągnąć skarpetkę lub rajstopę. Elastyczny żel dopasowuje się do kształtu stopy. Są również separatory z osłonka na bolący guz, taka osłonka chroni wrażliwe miejsce i zmniejsza odczucie bólu podczas chodzenia. Można również zakupić aparat na haluksy, tzw. Szynę Thomsena. Jest to plastikowa konstrukcja, dzięki paskom na rzepy możemy regulować z jaką siłą chcemy prostować palec. Na początek zaczynamy od niewielkiej, stopniowo co kilka dni zwiększając kąt odchylenia palucha, aż powróci do prawidłowego ustawienia. Aparat ten jednak unieruchamia palec, więc jest on do stosowania tylko na noc podczas snu lub odpoczynku, nie ma możliwości chodzenia w nim. Dobrym rozwiązaniem jest zakup takiego aparatu na noc i nakładek żelowych na dzień. Pomoże to w szybszym doprowadzeniu stopy do właściwego stanu.
Zapraszamy do naszego sklepu w celu zapoznania się z naszą bogatą ofertą artykułów do profilaktyki haluksów.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel