Pytania? Zadzwoń
Darmowa dostawa od 100,00 zł

BÓL PIĘTY

( ilość produktów: 118 )

Bol pięty

Ból pięty, pieczenie czy kłucie mogą świadczyć o chorobie, dlatego nie należy ich lekceważyć. Jednak w niektórych przypadkach mają inną przyczynę. O czym świadczy ból pięty? Przyczyny bólu pięty są bardzo różne. Wymienia się wśród nich zarówno choroby, jak i duży przyrost masy ciała (np. w ciąży). Przyjrzyjmy się im bliżej.

Czytaj dalej

Marka
Pokaż tylko
Cena
-

Ostroga piętowa jako przyczyna bólu pięty z tyłu

Przyczyną bólu pięty może być tzw. ostroga piętowa lub zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jest to problem, który dotyczy tkanki miękkiej, rozpościerającej się od guza kości piętowej i biegnącej do palców. W takim razie skąd potoczna nazwa "ostroga piętowa"? Wzięła się ona stąd, że na zdjęciu rentgenowskim widoczny jest kolec kości piętowej (wyrostek) spowodowany stanem zapalnym w obrębie połączenia kości z rocięgnem piętowym. U osób z zapaleniem rozcięgna podeszwowego pojawia się bardzo dokuczliwy, ostry ból pięty z tyłu (w okolicy podeszwowej). Bardziej narażone na jego wystąpienie są seniorzy, osoby otyłe, a także te, które długo przebywają w pozycji stojącej.

Pięta Hagluna – problem dotyczący najczęściej dzieci w okresie pokwitania

Dokuczliwy ból pięty nie wynika jedynie z zapalenia rozcięgna podeszwowego. Inną częstą przyczyną dolegliwości bólowych (szczególnie u dzieci w okresie pokwitania) jest pięta Hagluna nazywana również "deformacją Hagluna". Jest to stan, w którym z kości piętowej wystaje narośl kostna. Powoduje ona stan zapalny i podrażnienie. Do podrażnienia tkanki miękkiej znajdującej się w pobliżu ścięgna Achillesa dochodzi w momencie, gdy kość ociera się o but podczas chodzenia (często pojawia się wtedy zapalenie ścięgna Achillesa). Szczególnie, jeśli jest to obuwie typu kobiece czółenka, męskie buty zimowe czy kalosze. Ból w obrębie pięty pojawia się nie tylko przy chodzeniu. U niektórych osób dolegliwości bólowe nasilają się podczas aktywności fizycznej (szczególnie w trakcie biegania, grania w piłkę nożną), a nawet w godzinach nocnych. Oprócz tego pojawiają się inne objawy, takie jak zaczerwienienie w okolicach tkanki objętej stanem zapalnym czy obrzęk w tylnej części pięty.

Złamanie kości piętowej

Przyczyną bólu pięty może być również złamanie zmęczeniowe w obrębie kości stopy. Najczęściej występuje ono u biegaczy i wynika z niewłaściwej regeneracji po treningu lub zbyt dużego obciążenia. Na początku bolące pięty pojawiają się po bieganiu. Jednak z czasem problemem staje się również ból pięty przy chodzeniu, a nawet w czasie spoczynku. 

Osteoporoza

Wśród przyczyn bólu pięty wymienia się również osteoporozę. Jest to schorzenie, które dotyka układu szkieletowego i charakteryzuje się zmniejszeniem gęstości kości. Przez długie lata osteoporoza może rozwijać się bezobjawowo. Często diagnozuje się ją dopiero, gdy dochodzi do złamania kości w wyniku urazu, który u zdrowej osoby nie doprowadziłby do takich konsekwencji. Ból pięty przy chodzeniu to tylko jeden z objawów tej choroby. Wśród innych wymienia się m.in. przewlekły ból kręgosłupa, dyskomfort przy wykonywaniu określonych ruchów czy złamania osteoporotyczne. 

Czy ból pięty jest groźny?

Boląca pięta bywa bardzo uciążliwa. Czasami bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a nawet chodzenie. Jednak czy stanowi zagrożenie dla zdrowia? Przyczyny bólu pięty są bardzo różne. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się przez dłuższy czas, ulegają nasileniu i towarzyszą im inne niepokojące sygnały nie należy ich lekceważyć. Może oznaczać to, że bolące pięty są spowodowane chorobą, która wymaga specjalistycznej diagnostyki i leczenia.

Do jakiego lekarza z bólem pięty?

Jaki lekarz zajmuje się diagnostyką bólu pięty? Boląca pięta to problem, z którym należy zgłosić się do ortopedy. Zleci on odpowiednie badania, a następnie zdecyduje o wyborze metody leczenia (w razie potrzeby przebiega ono we współpracy z innymi specjalistami m.in. fizjoterapeutą, dietetykiem). 

Co może pomóc na ból pięty?

Co można zrobić, aby złagodzić ból pięty przy chodzeniu? Przede wszystkim warto zacząć od diagnostyki i ustalenia przyczyny problemu. Następnie można pomyśleć o wprowadzeniu konkretnych metod, które pomogą zmniejszyć ból i dyskomfort.

Wygodne obuwie i żelowe wkładki z amortyzacją

Pierwszą ważną rzeczą jest noszenie właściwie wyprofilowanego i wygodnego obuwia, które zmniejsza ryzyko przeciążeń. Osoby aktywne fizycznie mogą zaopatrzyć się również w specjalne żelowe wkładki do biegania o zwiększonej amortyzacji. Zostały one zaprojektowane tak, aby odciążyć najbardziej obciążone części stopy w czasie biegania.

Podpiętki na ostrogi piętowe i nie tylko

Jeśli ból wynika z ostrogi piętowej, zapalenia powięzi podeszwy, uszkodzenia ścięgna czy zapalenia ścięgna Achillesa pomóc mogą specjalne podpiętki z opaską. Dzięki silikonowej podkładce amortyzują piętę podczas chodzenia i odciążają najbardziej bolącą środkową część. Absorbują uderzenia, zmniejszają ból i dyskomfort oraz stanowią wsparcie dla stóp.

pixel