Pytania? Zadzwoń
Darmowa dostawa od 100,00 zł

PŁASKOSTOPIE PODŁUŻNE

( ilość produktów: 11 )

Płaskostopie podłużne

 

Płaskostopie podłużne jest stanem fizjologicznym, ale tylko do około 4-5 roku życia. Jeśli utrzymuje się dłużej uznaje się je za łagodną deformację stopy, która wymaga leczenia pod okiem ortopedy i rehabilitanta. Odpowiednie postępowanie jest ważne nawet przy braku dolegliwości bólowych, ponieważ nieleczone płaskostopie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak rozpoznaje się płaskostopie podłużne i jakie metody leczenia wdraża się po postawieniu diagnozy?

Marka
Pokaż tylko
Cena
-

Czym jest płaskostopie podłużne?

Płaskostopie podłużne zalicza się do łagodnych deformacji stóp. Polega na obniżeniu łuku podłużnego stopy, które może przyczyniać się do dolegliwości bólowych czy zmian posturalnych.Tego typu deformacja stóp występuje zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Przy czym do 4-5 roku życia uznaje się ją za stan fizjologiczny, ponieważ dopiero w tym wieku dochodzi do wykształcenia łuku podłużnego.

Płaskostopie podłużne a płaskostopie poprzeczne

Samo pojęcie "płaskostopie" jest bardzo ogólne, ponieważ wyróżnia się różne typy tej deformacji. Płaskostopie podłużne: obniżenie łuku przyśrodkowego stopy, które doprowadza do pełnego kontaktu stopy z podłożem.Płaskostopie poprzeczne: obniżenie i spłaszczenie sklepienia poprzecznego stopy.

Przyczyny płaskostopia podłużnego

Przyczynami płaskostopia podłużnego mogą być:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • osłabiona wydolność więzadeł stawowych stopy;
  • zaburzenia neurologiczne, przebiegające z obniżonym napięciem mięśniowym;
  • choroby reumatoidalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów);przebyte złamania;
  • nieprawidłowe połączenie pomiędzy kośćmi tyłostopia;
  • niewydolność mięśnia piszczelowego tylnego;
  • wady wrodzone;
  • zaburzenia anatomiczne w obrębie kończyn dolnych (np. różnice długości kończyn).

Wśród czynników, które predysponują do wystąpienia płaskostopia podłużnego wymienia się również: siedzący tryb życia, nadwagę i otyłość, cukrzycę, długotrwałe uprawianie niektórych dyscyplin sportowych (np. piłki nożnej) czy noszenie źle dobranego obuwia.

Objawy płaskostopia podłużnego

U dzieci powyżej 4-5 roku życia płaskostopie podłużne rzadko powoduje dolegliwości bólowe. Tylko w niektórych przypadkach pojawiają się rozlane bóle stopy czy uczucie męczliwości.Z kolei u dorosłych mogą wystąpić dolegliwości bólowe w okolicy kostki bocznej i przyśrodkowej, a także ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Oprócz tego pojawiają się inne niepokojące sygnały, takie jak zmniejszona tolerancja na obciążenia fizyczne, zaburzenia chodu, obrzęk łydek i stóp. W cięższych przypadkach mogą dojść do tego również poważne stany zapalne w obrębie ścięgna Achillesa, torebek i więzadeł stawowych stóp. 

Jak rozpoznać płaskostopie podłużne?

Objawy, które mogą wskazywać na płaskostopie podłużne należy skonsultować z lekarzem ortopedą. Specjalista ustala rozpoznanie na podstawie badania stopy, a także dodatkowych badań obrazowych. Następnie wdraża właściwą metodę leczenia i przedstawia zalecenia (dotyczące np. noszenia odpowiedniego obuwia).

Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku płaskostopia podłużnego?

Leczenie płaskostopia podłużnego zależy m.in. od jego rodzaju. Cięższym przypadkiem jest płaskostopie podłużne sztywne, w którym łuk stopy jest obniżony zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Osobom z płaskostopiem podłużnym zaleca się noszenie odpowiedniego obuwia, stosowanie wkładek ortopedycznych i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. W przypadku znacznej deformacji i nasilonych dolegliwości bólowych konieczne może być również leczenie operacyjne. 

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne różnią się od zwykłych wkładek do butów. Czym? Te, które są zalecane osobom z płaskostopiem podłużnym charakteryzują się tym, że:

  • są odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu podpierają sklepienie stopy i utrzymują je w prawidłowym ułożeniu;
  • redukują wstrząsy, a tym samym chronią przed mikro urazami;
  • pomagają w równomiernym rozłożeniu obciążeń działających na stopy;
  • zapobiegają nadmiernej potliwości stóp, która sprzyja powstawaniu odparzeń na stopach i zmniejsza komfort chodzenia.

Zapiętki żelowe z klinem

Osoby z płaskostopiem podłużnym mogą stosować również zapiętki żelowe z klinem (doskonale sprawdzają się w przypadku eleganckiego obuwia np. damskich czółenek). Zostały one zaprojektowane tak, aby pomóc w równomiernym rozłożeniu nacisku na całą piętę, odciążać bolące miejsca, zabezpieczać przed obtarciami i amortyzować piętę podczas chodzenia. Świetnie sprawdza się także żelowe kliny ortopedyczne na płaskostopie. Rozmiar wkładek Sulpo jest uniwersalny, pasują do każdego buta w zakresie rozmiarów 36 - 46.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia

Nieodłącznym elementem leczenia płaskostopia podłużnego jest regularne wykonywanie ćwiczeń zleconych przez rehabilitanta. W zapobieganiu oraz korekcji tego typu deformacji stóp stosuje się tzw. ćwiczenia krótkiej stopy, które polegają na obciążeniu punktów podparcia stopy (tam, gdzie fizjologicznie powinna dotykać podłoża).W cięższych przypadkach wymienione wyżej metody leczenia nie przynoszą zadowalających efektów. Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się i utrudniają codzienne funkcjonowanie lekarz może zdecydować o konieczności wykonania zabiegu operacyjnego.

pixel