ZAPALENIE POWIĘZI PODESZWY
( ilość produktów: 9 )
Co może powodować ból okolicy pięty podczas uprawiania sportu, a nawet chodzenia? Przyczyny tego typu dolegliwości bólowych są bardzo różne. Jedną z najczęstszych jest zapalenie powięzi podeszwy. Często jest to problem, który dotyczy biegaczy, ale może pojawić się również u osób, które nie uprawiają tej dyscypliny sportowej. Co robić w przypadku podejrzenia stanu zapalnego powięzi podeszwowej?
Żelowe wkładki do butów absorpcja wstrząsów bolące stawy ból kolana A036
Ortopedyczne wkładki do butów skórzane zapalenie powięzi podeszwy, ostrogi- R002_SU
Ortopedyczne Wkładki Na Płaskostopie I Ból Ostrogi - Amortyzacja I Wsparcie - WK_8002
Ortopedyczne wkładki do butów piankowe PRAWIDŁOWA POSTAWA Płaskostopie, Zapalenie powięzi podeszwy WK_8003
Opaski kompresyjne z miedzią na płaskostopie zapalenie powięzi podeszwy - D074
Opaska ortopedyczna z pelotą zapalenie powięzi płaskostopie
Co to jest zapalenie powięzi podeszwy?
Powięź podeszwowa to cienkie więzadło łączące piętę z przednią częścią stopy. W wyniku działania różnych czynników może dojść do jego przeciążenia, podrażnienia i powstania stanu zapalnego. Towarzyszy mu ból stopy, który utrudnia chodzenie i uprawianie sportów. Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości ortopedycznych. Najczęściej występuje u biegaczy długodystansowych, osób aktywnych fizycznie zapominających o ćwiczeniach rozciągających, kobiet w ciąży, a także osób z nadwagą lub otyłością.
Zapalenie powięzi podeszwowej – przyczyny
Jakie są przyczyny zapalenia powięzi podeszwowej? Wśród czynników zwiększających ryzyko powstania stanu zapalnego wymienia się m.in.:
- nadwagę i otyłość
- zwiększona masa ciała u kobiet w ciąży
- uprawianie niektórych dyscyplin sportowych (szczególnie zagrożeni zapaleniem rozcięgna podeszwowego są biegacze długodystansowi)
- osoby wykonujące pracę stojącą (lub przyjmujące pozycję stojącą przez długi czas z innych powodów niż praca zawodowa)
- źle dobrane obuwie
- częste noszenie butów na wysokim obcasach lub obuwia z miękką podeszwą
- przykurcz, nadmierne napięcie lub stan zapalny w obrębie mięśnia trójgłowego łydki lub ścięgna Achillesa
- płaskostopie, stopa wydrążona, stopa szpotawa
Dodatkowo zaobserwowano, że zapalenie powięzi podeszwy częściej dotyczy kobiet po 40. roku życia (szczególnie tych, które mają pracę stojącą).
Jakie są objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego?
Po czym poznać zapalenie powięzi podeszwowej? Głównym objawem są dolegliwości bólowe. Ból pojawia się w obrębie pięty i spodu stopy. Zazwyczaj nasila się podczas długotrwałego stania, uprawiania sportu (biegacze często odczuwają go po bieganiu), chodzenia czy po dłuższym spoczynku. Charakterystycznym objawem zapalenia powięzi podeszwowej jest ból pięty, który pojawia się w godzinach porannych, po wstaniu z łóżka albo wykonywania określonych ruchów (np. unoszeniu dużego palca ku górze).
Zazwyczaj objawy zapalenia powięzi podeszwowej dotyczą tylko jednej stopy. Każdy opisuje je nieco inaczej. Jedni twierdzą, że ból jest tępy, a inni określają go jako ostry lub piekący. W przypadku łagodnego zapalenia powięzi podeszwowej ustępuje on po rozciągnięciu ścięgna (czyli mniej więcej po 10-15 minutach). Z kolei w cięższych przypadkach odczuwany jest przez cały czas i nasila się w wyniku obciążenia stopy.
Ile trwa zapalenie powięzi?
Odpowiedź na pytanie o to, ile trwa zapalenie powięzi podeszwowej zależy od różnych czynników. Przede wszystkim od tego, czy nieprzyjemne dolegliwości nie zostaną zlekceważone i osoba, która się z nimi zmaga podejmie leczenie.
W przypadku stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego niezbędna jest modyfikacja aktywności ruchowej i wdrożenie leczenia zachowawczego. Jeśli nie zostanie to zaniedbane istnieje szansa na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości i zapobiegnięcie nawrotom stanu zapalnego.
Czas powrotu do sprawności ogólnej i sportowej jest bardzo różny. Może trwać około 3-6 miesięcy, jeśli zapalenie powięzi podeszwowej jest właściwie leczone.
Jak leczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego?
Zapalenie powięzi podeszwowej to dolegliwość ortopedyczna, którą niezwykle rzadko leczy się za pomocą metod operacyjnych. Często ulega samo ograniczeniu. Co nie oznacza, że można ją zlekceważyć. Podjęcie leczenia pomaga złagodzić stan zapalny i nieprzyjemne dolegliwości bólowe, a także minimalizuje ryzyko różnych powikłań (np. ostrogi piętowej).
Rehabilitacja i modyfikacja aktywności sportowej
Zapalenie powięzi wiąże się z koniecznością modyfikacji dotychczasowej aktywności sportowej. Jednak to nie wszystko, co można zrobić. Wskazana jest również rehabilitacja, która ma na celu m.in.:
- wzmocnienie mięśni stopymiejscowe przyspieszenie gojenia
- zmniejszenie ryzyka przykurczów
- rozciąganie ścięgien i struktur mięśniowo-powięziowych.
Rehabilitacja pod okiem specjalisty pomaga skrócić czas leczenia i przyspieszyć powrót do sprawności ogólnej oraz sportowej.
Odpowiednio dobrane obuwie i wkładki ortopedyczne