OTARTY NASKÓREK NA STOPACH
( ilość produktów: 81 )Obtarcia wydają się błahym problemem – w końcu to tylko uszkodzenie naskórka. Niekoniecznie takie samo zdanie mają osoby, które często zmagają się z tego typu problemem. Obtarcia może nie są groźne dla zdrowia, ale za to bywają bardzo bolesne i uciążliwe. Co może być ich przyczyną? Jak wygląda zapobieganie i leczenie otarć?
Żelowy Separator na Małego Palca Stopy – Korektor Zachodzących Palców M033
Żelowy separator korygujący ułożenie dużego palca stopy - M002_S
Opaska ochronna osłonka na pięty ostrogę piętową - A114
Separator na pięć palców kliny na zachodzące palce haluksy D024_PA
Żelowe osłony na spękane i zrogowaciałe pięty – Komfort i Regeneracja stóp M054
Żelowa osłona na palce stóp ochrona na otarcia i pęcherze - A112
Silikonowa osłonka ochronna na palce na otarcia skaleczenia - M036
Plastry na odciskiPlastry na odciski, piankowe zmniejszające nacisk, samoprzylepne 9 szt
Docinana osłonka na palce stóp rozm. L - Ochrona przed otarciem 2 szt A045_L_2
Plastry na odciski zestaw, piankowe zmniejszające nacisk, różne kształty samoprzylepne 6 szt
Opaska na palce L beżowa z żelem - Ochrona i korekta palców młoteczkowatych i szponowatych A045
Ochronna osłonka na mały palec stopy zapobiegająca otarciom - M034_S
Separator na Małego Palca Stopy z Osłoną – Korekcja zachodzących palców D046_P
Poduszki żelowe pod śródstopie.
Plaster ochronny hydrokoloidowy na pęcherze i odciski przyśpieszający gojenie - D075_XL
Plaster ochronny hydrokoloidowy na pęcherze i odciski przyśpieszający gojenie - D075_L
Plaster ochronny hydrokoloidowy na pęcherze i odciski przyśpieszający gojenie - D075_M
Żelowe osłony do pielęgnacji stóp skarpetki na spękane pięty - FC_4002_02_HA
Jak wygląda obtarty naskórek na stopach?
Po czym poznać, że naskórek jest obtarty i potrzebuje ratunku? O obtarciu mówi się, gdy uszkodzony zostanie naskórek (najbardziej zewnętrzny i najcieńszy nabłonek) i dojdzie do odsłonięcia skóry właściwej. W miejscu obtarcia widoczny jest wysięk z niewielką ilością krwi.
Na pierwszy rzut oka nie wygląda to groźnie, ponieważ obtarcie to płytki uraz. Jednak bywa bardzo bolesny i zdarza się, że goi się przez długi czas (co może wynikać z zanieczyszczenia rany). Co zrobić, aby mu zapobiec?
Jakie mogą być przyczyny obtartego naskórka na stopach?
Przyczyny obtarć naskórka są bardzo różne. Od źle dobranego obuwia po deformacje stopy.
Zbyt ciasne lub luźne buty
Jedną z podstawowych jest noszenie źle dobranych, zbyt ciasnych lub za dużych butów (szczególnie, jeśli ktoś nosi kilkakrotnie niewłaściwie dobrane obuwie). Powoduje to ocieranie się buta o powierzchnię stopy, czego konsekwencją jest pieczenie i zaczerwienienie, przypominające silnie odparzoną skórę.
Zbyt ciasne czy luźne obuwie to częsta, ale nie jedyna przyczyna otarcia pięt i innych miejsc. Uszkodzenia naskórka mogą powstawać również na skutek przegrzewania stóp, chodzenia bez skarpetek (lub noszenia zbyt cienkich lub za grubych skarpet) czy długotrwałego stania lub chodzenia. Ich tworzeniu się sprzyja również noszenie skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów, które nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W związku z tym, aby zapobiec otarciom, warto wybierać skarpety bawełniane (np. skarpety Tulmero, które są szyte w Polsce).
Sucha skóra
Otarcia pięt mogą być spowodowane również suchą i zrogowaciałą skórą. W takich przypadkach warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie (np. poprzez stosowanie kosmetyków z masłem Shea czy innymi składnikami o właściwościach nawilżających).
Choroby skóry i deformacje stopy
Jeszcze inną przyczyną obtarć są choroby skóry. Obtarcia czy odciski powstają szybciej przy schorzeniach, które osłabiają skórę. Zaliczają się do nich m.in. grzybica stóp i egzema.
Uszkodzeniom naskórka sprzyjają również deformacje, które powodują nieprawidłowe ułożenie palców stóp i zachodzenie ich na siebie. Mowa tu np. o palcach młoteczkowatych czy szponiastych.
W jaki sposób zapobiegać obtarciom?
Noszenie dobrze dobranych butów i dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry to podstawowe sposoby na zapobieganie obtarciom. Jednak nie zawsze wystarczą. W takich sytuacjach warto wspomóc się różnymi produktami np. separatorami na palce czy plastrami.
Separatory na palce
W przypadku otarć dobrze sprawdzają się separatory, które korygują ułożenie palców. Wśród produktów Sulpo dostępnych jest kilka rodzajów separatorów, które zakłada się na różne palce. Poniżej przedstawiono wybrane z nich.
- Żelowy separator korygujący ułożenie dużego palca stopy – utrzymuje palce w odpowiednim położeniu i zapobiega zachodzeniu jednego na drugi. Przeznaczony jest w szczególności dla osób, które mają haluksy.
- Żelowy separator na małego palca – miękki i elastyczny, zapobiega zachodzeniu małego palca stopy.
- Separator palców – klin na haluksy – dzianinowa opaska, którą zakłada się na dużego palca stopy, aby utrzymać go we właściwej pozycji.
Nieprawidłowe ułożenie palców i zachodzenie ich na siebie może spowodować obtarcia delikatnego naskórka i dolegliwości bólowe, które utrudniają chodzenie. Separatory pomagają zapobiec tym problemom, ponieważ korygują ułożenie palców. Jednocześnie są wygodne w użyciu i łatwo dostosowują się do stopy.
Osłonki na palce stopy
Innym sposobem na zapobieganie nieprzyjemnym obtarciom jest stosowanie osłonek na palce stopy. Są one szczególnie pomocne przy młoteczkowatych lub szponowatych palcach. Ponadto rekomenduje się je przy problemach, takich jak: odciski, pęcherze, nagniotki czy wrastające paznokcie.
Żelowe osłonki na palce stopy zapobiegają obtarciom, wymuszają prawidłowe ułożenie palca i skutecznie izolują obszar bólu przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą go nasilać.
W ofercie Sulpo dostępne są osłonki na palce w różnych rozmiarach, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb. Wygodę ich użytkowania zwiększa fakt, że można zakładać je wielokrotnie. W przypadku zabrudzenia wystarczy umyć osłonkę żelową w ciepłej wodzie z mydłem – bez obaw o to, że straci swoje właściwości.
Osłonki na pięty, które pomogą wygładzić zrogowacenia
Otarcia pięt powodują nierzadko krwawiące rany, które utrudniają chodzenie. Do tego mogą stać się przyczyną infekcji.
Aby zapobiegać otarciom pięt, należy zadbać nie tylko o dobrze dobrane obuwie, ale i odpowiednie nawilżenie skóry. W tym celu warto sięgnąć po balsamy, które zawierają składniki nawilżające, a po balsamowaniu stóp, założyć żelowe osłonki na pięty.
Specjalne osłonki na zrogowaciałe pięty pomagają pozbyć się spękanego naskórka i tym samym chronią pięty przed obtarciem oraz przywracają skórze estetyczny wygląd. Dodatkowo łagodzą bóle ostrogi piętowej i zapalenia podeszwowego.
Plastry na obtarcia
Jeszcze innym sposobem na poprawę komfortu jest plaster, który nakleja się w miejscu otarcia, pęcherza lub odcisku. W ofercie Sulpo dostępny jest m.in. plaster ochronny hydrokoloidowy. Wyróżnia się tym, że:
- jest bezbarwny, dzięki czemu praktycznie nie widać go na skórze;
- trzyma się na skórze nawet po zamoczeniu w wodzie, więc można stosować go bez problemu również podczas kąpieli wodnych;
- jest uniwersalny – można używać go nie tylko na obtarcia, które pojawiły się na stopach;
- ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu można łatwo zabrać go ze sobą, aby zapewnić ulgę stopom niezależnie od miejsca;
Oprócz plastrów hydrokoloidowych można wspomóc się wodoodpornymi plastrami ochronnymi, które są pokryte przyjaznym dla skóry klejem. Można aplikować je zarówno bezpośrednio na stopy, jak i ścianę obuwia.
Obtarcia nie są niczym groźnym, ale za to bolesnym. Jak im zapobiegać i co zrobić, gdy już się pojawią? Warto dbać o odpowiednio dobrane obuwie i nawilżanie skóry stóp. Ponadto można wspomóc się produktami, takimi jak specjalne plastry na obtarcia, osłonki na palce i pięty czy wodoodporne plastry. Każdy z nich znajdziesz w ofercie Sulpo – zapoznaj się z nią i wybierz produkt, który pozwoli Ci zapomnieć o bolesnych uszkodzeniach naskórka.